Strateji Yönetimi

Kuşkusuz, içinde bulunduğumuz yeni yüzyılı doğru okuyabilen, çağın ruhunu yakalayabilen ve oyunu kurallarına göre oynamakla yetinmeyip mevcut oyunun kurallarını değiştirebilenler kendilerini 22. YY’la taşıyacaklar.

21.yüzyılın insanlık tarihinin en kritik asrı olacağı öngörüsünde bulunur büyük düşünür, siyaset bilimci ve stratejist Zbigniew Brzezinski. Ölümünden kısa bir süre önce yayımlanan “Stratejik Vizyon: Amerika ve Küresel Güç Buhranı” adlı kitabında; özel olarak ABD’nin, genel olarak ise Batı Bloğunun son dönemde yaptığı stratejik hataları sıralar ve ABD’nin yeniden lider küresel güç olabilmesi için uygulaması gereken strateji yönetimini özetler.

Kuşkusuz, içinde bulunduğumuz yeni yüzyılı doğru okuyabilen, çağın ruhunu yakalayabilen ve oyunu kurallarına göre oynamakla yetinmeyip mevcut oyunun kurallarını değiştirebilenler kendilerini 22. YY’la taşıyacaklar. Yaşadığımız değişim o kadar hızlı ki; dünün dev global şirketleri bugünün startup’ları ile rekabet etmekte zorlanıyor. Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft, Amazon, Google gibi birçoğu 20 yıl veya daha kısa bir geçmişe sahip teknoloji şirketleri piyasa değeri açısından Exxon, BP, Petrochina, Wells Fargo, Bank of America gibi petrol ve finans devlerini geride bırakıyor. Çin’in elektronik ticaret platformu Alibaba.com 2014 yılında halka arz edildiğinde Amerikan perakende devi Walmart’ın hisselerinden daha fazla değer elde ediyor. Elon Mask gibi çılgın bir girişimci SpaceX adlı uzay yolculuğu projesi ile 20 milyar dolarlık dev bir bütçeye sahip NASA’ya meydan okuyor. Yıllardır birbirlerine karşı hasmane tutumlar takınan devletler bir masanın etrafını oturup müzakereler yürütürken, daha önce kıyasıya rekabet içinde olan siyasal partiler daha başarılı sonuçlar elde etmek adına ittifaklar yapabiliyor.

Henüz daha ilk çeyrek dilimini tamamlamadığımız 21. asrın alışılmış birçok ezberi bozduğu kesin. Öte yandan, bu yüzyılın; gücün ve kuvvetin yeniden tanımlandığı, küresel ve bölgesel güç odaklarının yeniden belirlendiği, teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerleyerek inovasyonun olmazsa olmaz bir faktör olarak kendini ispatladığı, küresel ve yerel rekabetin yaşamın her anında ve alanında çok yoğun biçimde kendini göstererek çağı yeniden şekillendirdiği bir dönem olarak anılacağı da bir gerçek.

Yaşanan tüm bu değişimin ve yeniliğin dip dalgası, adeta gizli ve sihirli gücü olarak karşımıza çıkan, buzdağının görünmeyen kısmında, belki de daha derinlerde yatan bir kavram var: Strateji Yönetimi.

Yeni dünya düzeninde sadece devletler değil, uluslar arası şirketler, eğitim, sağlık, enerji, finans, savunma alanında faaliyet gösteren (kamu ve özel) kurum ve kuruluşlar, STK’lar, siyasi partiler ve bu kuruluşların yöneticileri, milletvekilleri ve adayları, yerel yönetimler ve yöneticileri, medya kuruluşları, kısacası gerek küresel gerekse yerel çapta bir misyonu, vizyonu, hedefi ve iddiası olan herkes strateji yönetimi tekniklerini, araçlarını ve kapsamlı bir programını uygulayarak başarılı sonuçlara ulaşmakta.

Eğer sizler de 21. asrın en güçlü aktörlerinden birisi olarak bu çağa bir not düşmek istiyorsanız doğru adrese hoş geldiniz. Aristo Strateji Yönetimi ve Danışmanlık A.Ş. olarak bizler; yapacağımız SWOT analizi ile bireysel veya kurumsal olarak güçlü ve zayıf yanlarınızı, karşınızda duran tehdit ve fırsatları ortaya koyarak, ulaşmak istediğiniz hedeflere doğru atılması gereken stratejik adımları formüle ediyor, global veya yerel düzeyde beklenmedik kriz veya dalgalanmalara karşı sizleri hazır hale getiriyor ve kurumsal altyapınızı, kültürünüzü, etik değerlerinizi, profesyonel bakış açınız geliştirerek güçlü bir organizasyonel yapıya kavuşmanızı sağlıyoruz. Ayrıca, küresel, bölgesel ve yerel; ekonomik, politik ve sosyal gelişmeleri yakından takip ederek siz değerli çözüm ortaklarımıza ihtiyaç duyduğunuz tüm stratejik çözüm önerilerini hızlı bir şekilde sunuyor ve böylelikle hedeflerinizi gerçekleştirirken, bu yeni dünya düzeninde sizlerinde etkin bir oyun kurucu olarak yer almanıza yardımcı oluyoruz.

ARİSTO INTERNATIONAL, BİR BAHTİYAR GRUP İŞTİRAKİDİR.